muhabbet kuşları

Kimlik Bileziğini Okumak: Bilezikte harflerden oluşan grup üreticinin bağlı olduğu organizasyonu/derneği gösterir. Daha sonra gelen rakam ve harfler üreticinin nosudur. Sonraki kısım muhabbet kuşunun hangi yılda doğduğu bilgisini yani yaşını belirtir. Eğer bu kuş Kaliforniya’da yetiştirildiyse yılın son hanesi bir Kaliforniya ayısının içine yerleştirilmiş olacaktır. Aksi taktirde yılın son iki hanesi bileziğe yazılır. Daha sonra gelen rakamlar ise kuşun seri nosudur. Örneğin 52 rakamı bu üreticinin o yıl aldığı 52. yavru olduğu bilgisini söyler.

Kimlik Bileziğinin Rengi:
Kuşun hangi yılda doğduğunu anlamanın kolay bir yolu da bileziğin rengine bakmaktır. Farklı renkler farklı yılları gösterir ve kuşun kaç yaşında olduğunu size söyler. Farklı organizasyonlar aynı yıl için farklı renkler kullanabilir. Amerika Birleşik Devletlerindeki en bilinen organizasyon “The American Budgerigar Society” ‘dir. Aşağıdaki resimdeki bilezikte de ABS yazısını görebilirsiniz.

 

Aile Bileziği (Family Band): Diğer adı da ayrım bandıdır, hangi yaşta olursa olsun bir muhabbet kuşuna takılıp çıkartılabilir. Üreticiler tarafında kuşların soy ağacını takip etmek için kullanılır.

Kimlik bileziği (ID Band) sağ ayakta.(Sol ayaktaki bilezik “aile bileziği” ve üzerinde hiçbir yazı yok.) 

  Kimlik bileziğini okumak:
A) üreticinin bağlı olduğu dernek
B) üretici nosu
C) doğum yılı (ayı simgesi Kaliforniya için kullanılır.)
D) kuşun kimlik nosu Kimlik bileziği (ID Band) sol ayakta.

ALTIN - '96
GÜMÜŞ - '97
YEŞİL - '98
KAVUNİÇİ - '99
AÇIK MAVİ - 2000
SİYAH - 2001
ALTIN - 2002
GÜMÜŞ - 2003
LACİVERT - 2004
BEYAZ- 2005
SARI - 2006
Son Güncelleme ( Cuma, 19 Ekim 2007 )
 
İşte Dostluk
Yazar cagdas   
Çarşamba, 28 Şubat 2007

İşte Dostluk, resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız ...


Son Güncelleme ( Cuma, 19 Ekim 2007 )
 
Kuşlar ve İnsan Yiyecekleri
Yazar cagdas   
Pazar, 23 Eylül 2007

Kaynak: http://www.birds-online.de/gesundheit/gesallgemein/essen_en.htm

Çeviri: Deniz Köm

Kuşlar ve İnsan Yiyecekleri

Sizce kuşlar sahiplerinin tabaklarındakini tırtıklayabilmeli mi? Bu sorunun genel olarak cevabı hayır olacaktır.Kuşlarınız için çok zararlı olabilecek gıdalar olduğu gibi çok yararlı olabilecek gıdalar da vardır. Eğer taze sebze ya da meyve yiyorsanız kuşunuz bunları yiyebilir. Ayrıca haşlanmış, tuzsuz pirinci de çok sıcak olmaması şartıyla kuşunuza vermenizde sorun yoktur. Ayrıca kurumuş ekmek parçaları ve peksimet de onun için müthiş bir atıştırmadır. Tabi bunları verirken sınırı aşmayın. Eğer kuşunuza arada bir özel bir hediye vermek istiyorsanız onlara az miktarda bal verebilirsiniz. Benim kuşlarım balın tadına bakmaya bayılır. Fakat balın çok fazla kalori içerdiğini ve sıklıkla verilmemesi gerektiğini de unutmayın.

Kuşunuza asla tuzlu, yağlı ya da baharatlı yiyecekler vermeyin. Üstelik kafein ve alkol içeren içecekler de asla kuşlara verilmemelidir. Kuşların laktosu(laktoz) sindirmesi çok zordur ve ishal olmalarına neden olur. Kuşunuzun ona  zarar vermeyecek şeylerle beslendiğinden emin olmak istiyorsanız tabağınızı tırtıklamasına izin vermeyin. Üstelik işte size öteki sağlık tehlikeleri: insan yemekleri genellikle sıcak servis edilir ve bu ısı kuşlarda ciddi yanıklara neden olabilir. Benim veterinerim bana içinde kaynar su bulunan bir tencereye giren kuş ile ilgili şok edici bir öykü anlattı. Yardım için çok geçti çünkü zavallı kuş tamamen haşlanmıştı. Kuşunuzun tabağınıza ya da sıcak yemeklere konmasına izin vermeyeceğinizden emin olun.

Eğer kuşunuzla beraber yemek istiyorsanız onların kendi alanlarında yediğinden emin olun. Sağlıklı yiyeceklerle dolu bir çay tabağı onun için yeterli olur.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !